Če bi me pred leti vprašala, zakaj mi je tako težko narediti določene spremembe, bi ti rekla: Ne vem, ampak vedno znova se mi pojavljajo podobne situacije.
Želela sem se postaviti zase, pa sem se v ključnem trenutku raje ugriznila v jezik. Želela sem bolj poskrbeti zase, pa sem znova postavila druge na prvo mesto. Želela sem spremeniti svoje finančne navade, pa me je strah neuspeha držal nazaj.
Prepoznaš ta občutek?
Zdaj vem, da ni problem v volji ali motivaciji, ampak v tem, da možgani ne marajo sprememb. Dobesedno. Naša podzavest je programirana tako, da ostaja v znanem in “varnem”, tudi če to ni dobro za nas.
Ampak sprememba je mogoča. Samo razumeti moramo, zakaj je “težka” in kako jo narediti lažjo.

Zakaj se spremembam upiramo?
Obstaja nekaj glavnih razlogov, zakaj nam spremembe povzročajo težave:
👉 Možgani so leni
Možgani obožujejo rutino. Ko nekaj delamo vedno enako, porabimo manj energije. Sprememba pa zahteva miselni napor, kar možgani interpretirajo kot nekaj nevarnega.
👉 Strah pred neznanim
Tudi če nam trenutna situacija ne ustreza, jo poznamo. In znano = varno. Sprememba prinaša neznano, kar lahko v nas sproži odpor ali celo panične občutke.
👉 Podzavestni vzorci
Če si celo življenje verjela, da “se moraš najprej dokazati, da si vredna” ali da “denar pride le s trdim delom”, potem bo vsaka sprememba, ki tega ne potrjuje, sprožila notranji konflikt.
👉 Strah pred neuspehom
Kaj če poskusim in mi ne uspe? Kaj če se osmešim? Kaj če si vse samo domišljam? Ta glas dvoma je tisti, ki nas pogosto ustavi, še preden sploh začnemo.
Kako narediti spremembo lažjo?
- Ne poskušaj spremeniti vsega naenkrat
Največja napaka, ki jo ljudje delamo, je ta, da želimo vse takoj. Raje izberi en majhen korak in ga ponavljaj, dokler ne postane del tebe.
🔹 Namesto “od zdaj naprej bom vedno postavila meje” začni z eno majhno situacijo, kjer si jasno poveš svoje mnenje.
🔹 Namesto “spremenila bom celoten način prehrane” začni z enim obrokom na dan, ki ga narediš bolj zavestno.
Ko možgani vidijo, da sprememba ni grozeča, jo lažje sprejmejo.
- Razumi in presezi svoj strah
Vprašaj se: Česa me je v resnici strah?
👉 Se bojim, da bom razočarala druge?
👉 Se bojim, da bom izgubila identiteto, ki sem jo imela do zdaj?
👉 Se bojim, da mi ne bo uspelo?
Ko strah pride na plano, izgubi svojo moč.
- Vizualiziraj novo različico sebe
Zapri oči in si predstavljaj, kakšna bi bila, če bi to spremembo že naredila. Kako bi se počutila? Kako bi delovala? Kaj bi razmišljala?
Tvoje telo ne loči med realnostjo in vizualizacijo – in če to sliko dovolj pogosto ponavljaš, jo bo podzavest začela sprejemati kot novo resničnost.
- Ustvari podporno okolje
Ne podcenjuj moči okolja. Če si obkrožena z ljudmi, ki te podpirajo, je sprememba veliko lažja. In če nisi? Poišči skupnost, mentorja, knjige, vsebine, ki te bodo spominjale na to, kam greš.
- Dovoli si biti nepopolna
Ne gre za to, da boš vse naredila brezhibno. Pomembno je, da ne obupaš. Vsak padec je samo del procesa – ključno je, da se pobereš in greš naprej.
Sprememba je proces, ne cilj
Ko to dojameš, nehaš pričakovati, da boš nekega dne “pripravljena”. Pripravljena boš, ko boš začela.
Vprašaj se: Kaj je tista ena sprememba, ki si jo že dolgo želiš, pa si je ne dovoliš? In kaj bo tvoj prvi majhen korak?
Napiši si vprašanje nekam, kjer ga boš videla vsak dan. In potem? Samo začni.
Objem,
Dorotea
Spremljaš me lahko tudi na FB strani: Dorotea Horvat Gerželj – podpora pri osebnem razvoju in na IG profilu: dorotea.h.gerzelj